Regeneracja napinaczy pasów bezpieczeństwa

Regeneracja poduszek powietrznych

Auto-Kar Karol Rasiak Sośnie
tel. 791-218-539, 793-685-102

obszycia elementów skórą fotel ze skóry skórzane fotele samochodowe skórzana kierownica

Regeneracja i naprawa napinaczy pasów bezpieczeństwa

Regeneracja napinaczy pasów bezpieczeństwa to kolejna nasza usługa którą świadczy nasz zakład. Po regeneracji klient otrzymuje w pełni sprawny pas bezpieczeństwa, który działa w ten sam sposób co przed wypadkiem.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest w Polsce obowiązkiem. Dotyczy nie tylko kierowcy, ale wszystkich pasażerów, również tych siedzących na tylnym siedzeniu. Ich zadaniem jest ochrona siedzących w samochodzie osób przed obrażeniami, jakich mogą doznać w wyniku wypadku.

pasy bezpieczeństwa

Ochrona ta polega na tym, że w trakcie wypadku pasy bezpieczeństwa napinają się, przytrzymując osobę zapiętą w taki sposób, aby jak najszybciej osłabić siłę bezwładności powstałą w wyniku zderzenia. Napięcie pasów bezpieczeństwa odbywa się dzięki zainstalowanym w pasach napinaczom. Większość samochodów, które możemy spotkać na polskich drogach ma zainstalowane napinacze pirotechniczne. Dużo starsze modele mają natomiast napinacze mechaniczne, których działanie jest oparte na sprężynie.

Napinacz pirotechniczny swoje działanie opiera na niewielkich ładunkach wybuchowych. W momencie wypadku ładunek ten eksploduje powodując napięcie pasa bezpieczeństwa. Napięty pas przytrzymuje osobę, która jest nim zapięta, dzięki czemu osłabia siłę bezwładności, a w efekcie ratuje życie tej osoby lub zmniejsza obrażenia powstałe w wyniku wypadku. Co ważne, zapinanie pasów bezpieczeństwa przez pasażerów siedzących na tylnym siedzeniu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób siedzących z przodu. Zdarzały się bowiem sytuacje, w których pasażerowie siedzący na tylnym siedzeniu nie byli przypięci pasami bezpieczeństwa i w wyniku czołowego zderzenia wpadali siłą bezwładności na siedzenia przednie, powodując ogromne obrażenia u osób tam siedzących.

Wniosek jest więc oczywisty: dobrze działające pasy bezpieczeństwa to konieczność. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić, gdy doszło do wypadku i napinacze zadziałały spełniając swoją rolę. Czy to znaczy, że samochód nadaje się do kasacji, bo pasy bezpieczeństwa nie będą działać? Wiadomo bowiem, że napinacze działają raz, tzn. raz wystrzelony ładunek pirotechniczny nadaje się wyłącznie do wymiany. Możliwa jest jednak regeneracja pasów bezpieczeństwa o czym warto wiedzieć.

Regeneracja pasów polega na wymianie napinaczy w pasach bezpieczeństwa. Wymieniony zostaje więc kluczowy dla działania pasa element, który jest zamontowany w zwijaczu. Po takiej regeneracji klient otrzymuje w pełni sprawny pas, który działa w ten sam sposób co wcześniej. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, gdyż zostaje wymieniony ładunek pirotechniczny odpowiedzialny za napinanie pasa.

W tym miejscu warto ostrzec przed pseudoregeneracją pasów bezpieczeństwa, a więc przed tzw. wstawianiem oporników. Działanie to jest niebezpieczne, gdyż jego celem jest jedynie oszukanie czujników bezpieczeństwa w samochodzie. Pasy wówczas nie spełniają swojej funkcji, gdyż napinacz nie działa.

Jeszcze raz zatem podkreślamy, regeneracja pasów bezpieczeństwa jest możliwa i bezpieczna, ale tylko wówczas, gdy wymieniony zostanie cały napinacz. Naprawa taka jest możliwa w samochodzie każdej marki. Wystarczy wymontować pas bezpieczeństwa i podwieźć lub wysłać kurierem do specjalistycznego zakładu zajmującego się regeneracją pasów. Koszt takiej usługi jest zdecydowanie mniejszy niż koszt zakupu nowego pasa w autoryzowanym salonie, a bezpieczeństwo działania jest takie samo.

Auto-Kar Karol Rasiak Sośnie

63-435 Sośnie, ul. Sosnowa 9
tel. 791-218-539, 793-685-102

Zapraszamy do współpracy

Polecamy usługi regeneracji pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych oraz obszywqania elementów tapicerki skórą.
Gwarantujemy terminowość i wysoką jakość wykonania.